DSH Sınavı

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) Nedir ?

DSH: Almanyada Üniversite okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin yapması gereken zorunlu Almanca Dil Sınavıdır.

"DSH Sınavına başvuran adaylar, Almancayı bildiklerini kanıtlıyacaklar ve göstereceklerdir. Almanyada ki herhangi bir Üniversitede okuyabilmek için DSH sınavının geçilmesi mecburi ve şarttır."

Sınav yazılı (Schriftlich) ve Sözlü (Mündlich) olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Yazılı Sınav 240 dakikadan ve aşağıdaki bölümlerden oluşur.

1. Okunulacak olan bir konunuyu anlama ve üzerinde sorularla çalışma.
2. Okunulan bir konuyu anlama ve üzerinde sorularla çalışma.
3. Bilim ile ilgili bir konu üzerinde okunularak soruları cevaplama.
4. Verilen bir konu hakkında kompozisyon yazma.

Sözlü Sınav ise DSH sınavının %30 unu oluşturmaktadır. 20 ile 30 dakika arasında sürer. Bazı Üniversitelerde bire bir görüşme yapılırken, bazı Üniversitelerde gruplar halinde sözlü sınavı gerçekleştirilir.

DSH Sınavı Ücreti ne kadardır ?

DSH Sınavlarının fiyatları yine üniversiteden üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Fiyatlar 40 EUR ile 170 Eur arasında değişir.

Kimler DSH Sınavından muaf tutulur ?

Almancayı yeterli derecede bildiğini kanıtlayabilen öğrenciler bu sınavdan muaf tulur.

Örnegin: Goethe Enstütüsünden sahip olunan ZOP  (Zentrale Oberstufenprüfung), Kleines oder Großes deutsches Sprachdiplom

Kulturministerkonferenz DSD II - Deutsche Sprachdiplom Stufe II,
Goethe Enstütüsü



Önemli Oku:

Arkadaşlar yukarıda yazdığım bilgileri size verdikten sonra size birtakım bizzat kendim yaşadığım ya da öğrencilik dönemimde arkdaşlarımın yaşadığı ek bilgiler vermek istiyorum.

DSH Sınavı çoğunlukla Almanya'nın bütün Üniversite ve Fachochschulelerinde yapılmaktadır. Fakat önemli olan hangi üniversitede bu sınavı yapacağınız, çünkü her üniversitenin DSH sınavı farklı.

Bazıları sırf a,b,c gibi seçmeli sınav olurken bazıları daha çok yazılı oluyor yani zorluk dereceleri değişiyor ama siz kolayınıda yapsanız - zorunuda geçseniz sonuç aynı!!

Bu yüzden eğer ki DSH sınavına girecekseniz benim size bir iki tavsiyem ya da tiyom olacak.  Passau ve Erlangen Üniversitelerinde sınav arkadaşlarımdan da duyduğuma göre bayağı zor! Eğer mecbur kalmazsanız buralarda DSH ya girmemeye çalışın ve bunun tam tersine yine duyduğuma göre fachochschule Coburg, Üniversität Mainz gibi yerlerde biraz daha basitmiş hele ki fh-coburg  sınavı sadece seçmeli yani a,b,c şeklinde yapıyormuş eğer orada yapma imkanınız olursa bu söylediklerimi göz önünde tutmanızı tavsiye ederim.

Ayrica size en iyi ve en önemli tiyoo olan  Technische Üniversität Muenchen i vereyim. Bu Üniversite de ise DSH sınavını geçemediyseniz illa Dsh sınavı mecburiyeti aranmıyor ve sadece eğer bir Mittelstüfe sertifikanız var ise bununla baş vurup Üniversiteden bir profesör ile 15 dakikalık konuşma, yani mülakat karslığında Üniversiteye başlıyabiliyorsunuz. Tabiki sansiniza, okuyacaginiz bölüme ve kabiliyetlerinize bagli.Münihte okumak isteyenlere duyrulur.

Ve Son olarak DSH yerine girebileceğiniz TESTDAF sınavını incelemeniz tavsiye ederim. Testdaf nedir? incelemek için tıklayın.
Umarım bu tiyo ve bilgiler işinize yarar, sorularınız varsa yorumlarınızı bırakın. iyi eğitimler....



Hiç yorum yok :

Yorum Gönder