Bafög Nedir ?

BAföG adı altında bilinen Federal Eğitim Teşvik Yasası, öğrenci ve yüksek okul öğrencilerine yapılan ödemenin yasal temelini oluşturur.
Arkadaslar Bafög almanin birkac kurali vardir ben diger sitelerde bilinmis belli kurallari yazmak yerine kendim bildiklerimi yazmayi tercih ediyorum . Bafög' kisaca söyle tanimlayabiliriz ;

Almanya'da tam ikameti olan bir kisinin (ister Alman olsun ister basba bir uyruk)  eger mevcut finans durumu okumaya müsait degilse ya da eksik kaliyorsa , Bafög yardimi alabilir. Bafög yardimi sizin ve ailenizin maddi duruma göre belirlenir .
Aylik 50 EUR dan' 600 EUR ' ya kadar egitim icin Bafög yardimi almaniz mümkün . Eger Bäfög yardimini aldiktan sonra Universiteden mezun olamazsaniz malesef aldiginiz tüm parayi devlete geri ödemek zorunda kalirsiniz . Tabi ki bir isiniz olunca.
Eger Universiteden mezun oldu iseniz aldiginiz paranin sadece %50 si yani yarisini ödemek ile hükümlü oluyorsunuz , tabi bunda da ayni sart gecerli is buldugunuz maasiniz yeterli oludugunda geri ödemelerinize baslarsiniz .
Fakat söyle bir karisiklik olmasin ve sorular gelmesin diye belirtmekte fayda var , Bafög yabanci Türkiye'den gelen ögrenciler icin gecerli degildir , Ancak Ailesi burda Almanya'da olan kisilerin cocuklari Bafög bursundan yararlanabilir diye biliyorum.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder