11 Şubat 2016 Perşembe

Türkiye'de Mavi Kart ile Veraset ilamı

Türkiye'de Mavi Kart ile Veraset ilamı. Yine bizzat kendi yaşadığım bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Türkiye'de yaşayan babamı kaybettikten sonra Veraset ilamı yani Mirasçılık belgesi nasıl alınır diye araştırmaya başlarken, bu işlemin Türkiyede 2 şekilde yapılabildiğini öğrendim.

1.Notere giderek anında Veraset ilamı
2.Mahkemeye başvurarak 15-20 gün arası bekleyerek alınabileceğiydi.

Bende hemen ablamı yanıma alarak (Ablam Türkiye'de yaşıyor ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı) doğru Noterin yolunu tuttum.

Veraset ilamı için eğer kardeş iseniz 2 tane çıkarmanıza gerek kalmıyor.Yani ha siz ha kardeşiniz çıkarsa yeterli oluyor. Bu yüzden Abla istersen şen çıkar sorunsuz olur dedim. Nasıl olsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıydı. Ablam Kimliğini Noterdeki memura verdikten sonra, Malesef kardeşiniz Alman vatandaşı bu yüzden Veraset ilamınızı bizden alamıyorsunuz Mavi kartta bizde geçerli olmuyor diye bir yanıt aldıktan sonra malesef diğer yol olan mahkeme ile veraset ilamı alma yoluna baş vurduk.

Sonuç olarak Mavi kart Noterden çıkarılmak istenen veraset ilamlarında işe yaramıyor. Sebebi nedir anlam veremedim. Halbuki T.C iç işleri bakanlığı orjinal websitesinde (http://www.nvi.gov.tr/Sik_Sorulan_Sorular,Sorular.html?pageindex=18) bile şöyle bir cümle yer alıyor.


"7- Mavi Kartlılar Kütüğünde kayıtlı kişilere tanınan haklar nelerdir?
* Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen altsoyları, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen istisnalar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. Millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklıdır."

Bu konu hakkında gerekli mercilere bu konu hakkında düzenleme getirmeleri için E-posta kanalı ile istekte bulundum. Umarım biz gurbetçilerin haklarını genişleterek bu konuların çözüme kavuşmasını sağlayabilirler.

1 yorum :

  1. Ben TC vatandaşıyım. Almanyada yaşıyorum. Diğer mirasçılar da TC vatandaşı ve Türkiyede yaşıyor. Yine de noterden alamadık mahkemeye gönderdiler.

    YanıtlaSil