16 Eylül 2015 Çarşamba

Mavi Kart ve Alman Pasaportu ile Türkiyede Cep Telefonu IMEI kaydı

Mavi kart ve Alman Pasaportu ile Türkiyede cep telefonu IMEI kaydı çok kolay. Benim sadece 10 dakikamı aldı. Bu yüzden bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Sizde Türkiyeye izine gittiğinizde cep telefonunuzu Türkiyedeki satılan hazır kartlarla 60 gün kısıtlaması olmadan IMEI kaydınızı yaptırarak sınırsız kullanmak isterseniz yapmanız gerekenler şu şekilde:

Almanya'da bağlı olduğunuz konslosluktan E-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/) sitesine giriş için Mavi kartınız ile giderek şifre alın.

Türkiyeye Alman Pasaportunuzla giriş yaptıktan sonra E-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/) sitesine Mavi kartınızın kimlik numarası ve konsoslosluktan aldığınız şifre ile online giriş yapın.

Siteye giriş yaptıktan sonra (https://www.türkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) IMEI kayıt bölümüne girerek, sırasıyla cep telefonunuzun IMEI numarasını, Türkiyeye giriş yaptığınız tarihi ve Alman Pasaportunuzun ID'sini yani kimlik numarasını vererek devama tıklayın.

Gelen sayfada online olarak herhangi bir bankadan IMEI kayıt ücreti olan miktarı ödeyin.

Ve evet İşlemler tamam hepsi bu kadar!

24 saat içersinde cep telefonunuz kayıt oluyor ve bundan sonra sorunsuz ve sınırsız şekilde Almanyadaki cep telefonunuzu Türkiyedeki hatlarla (Hazır kartlarla) kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

2 yorum :

 1. Yukarıdaki bilgi çok yararlı. İşlemin bu kadar kolay olduğuna inanmak nerdeyse mümkün değil. Hazırlayana teşekkür ve tebrikler. Önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gittiğimde ben de deneyeyeciğim.

  Ancak benim Mavi kartlı ve eDevlet'li olarak biraz farklı bir sorunum var. Belki yardımcı olabilirsiniz: 6 ay önce Türkiye'ye gittiğimde Alman telefonuma Türkiye hazır kartı taktım. Birkaç gün sonra IMEI kayıdı yaptırmam gerektiği, aksi takdirde telefonun kapanacağına dair bir SMS aldım. Kayıt yaptırmadım, 3 hafta orada kaldıktan sonra da Almanya'ya geri döndüm. Önümüzdeki günlerde tekrar Türkiye'ye gideceğim.

  Şimdi şu sorulara önceden bir açıklama arıyorum:
  1) Telefonum mehtemelen kapanmıştır. Geçen süreye rağmen aynı telefonu vergisini ödeyip kayıt ettirebilir miyim? (Aksi takdirde yeni bir telefon alarak gitmek istiyorum)
  2) Kayıt işlemini Türkiye'ye gitmeden, yani Almanya'dan beri eDevlet üzerinden ve InternetBanking ödemesiyle yaptırabilir miyim?
  3) Türkiye'den telefon alarak bu sorunu kökünden çözmek de iyi bir alternatif diye düşünürüm. Peki, Almanya'da IMEI kaydettirme sorunu var mı?

  Yol gösterici cevaplarınızı eMail ile gönderirseniz çok sevinirim: info@karatas-net.de

  YanıtlaSil
 2. Evet bilgilendirme icin teşekkürler fakat pasaport yok ise sadece alman kimligi var ise nasil oluyor. Tesekkürler

  YanıtlaSil