18 Mart 2015 Çarşamba

Alman Birası, Biraları ve Bir Kültür

Konu Almanya olupta Biradan bahsetmemek sanıyorum olmaz :)

Resim yazısı ekle

Alman Birası deyince akla bir içecekten çok Alman kültürü geliyor diyebiliriz.
Almanya'da her yerde bolca bira içilir, tüketilir. Türkiyedeki çay tüketimine eş değer diyebiliriz:)

Bunların belli başlıları WeizenPilsener ve Export türleridir. Hatta Weizen türündeki biraları kola ile karışık olarak içenlerde vardır. (ColaWeizen).

Alman birasının en önemli özelliklerinden biri "Deutsche Reinheitsgebot" denilen, Alman birası'nın içine ek katkı maddeleri katılmadan Alman birasının üretilmesidir . Yani tamamen doğaldır ve kontrol altındadır diyebiliriz.Almanya'da binbir çeşit benim bile sayısını bilmediğim kadar bira üretilir. Türkiyede  her köyün nasıl peyiniri, yoğurdu meşhursa, Almanyada'da her köyün kasabanın nerdeyse kendine has bir Birası var desek sanıyorum yanılmayız.

Bira markaları binlerce olmasına rağmen belli başlı bira çeşitleri vardır. Export, Pils, Weizen, Dunkles Weizen gibi bilindik belli başlı bira çeşitleridir (Marka değildir, türleridir).

Almanyada marketlerde bira fiyatları şişe başına (0,5 L) 19 Cent'ten başlar 1 Eur'ya kadar yükselir. Farkettiğiniz gibi bira nerdeyse su'dan ucuzdur :) Cafe ve restoranlarda da durum  farklı değildir. Herhangi bir cafe veya restoranda ısmarlayacağınız biranın fiyatı 3 EUR'yu geçmez.

Almanya'nın Oktoberfest gibi şenliklerinde ise Maß diye adlandırılan biralar içilir. Maß adı verilen biranın özelliği ise, büyük ve özel 1 litrelik bardaklarda tüketilmesidir. Bir tek burda içilen bira'nın fiyatları (yani şenliklerde) pahalıdır. 1 litre biranın ortalama fiyatı 11 EUR civarındadır.

Bu Videoda bir Alman arkadaş Maß adı verilen 1 litrelik birayı 6 sn içerisinde tüketiyor. Maşallah diyelim ve konuyu burda bitirelim. :)Eğer Alman Birası ile ilgili merak ettiğiniz konular varsa, aşağıdan yorum bırakabilirsiniz. Ya da

En sevilen ilk 10 - Alman Biraları konumuza göz atabilirsiniz.2 yorum :

  1. dünyaya en çok ihracat edilen 3 alman bira markası nelerdir

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Becks, Warsteiner gibi markalar Almanya disinda ziyaret ettigim ülkelerde devamli gördügüm markalar arasinda.

      Sil